Yazı Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 09:57 Bu yazı 152 kez okundu
 
Büyükşehirin olumlu kararı
Bülent Özyazıcı
 
 

Türkiye’nin dünya üzerinde kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olduğunu herkes bilir.

Ancak son yıllarda bu sözün geçerliliği artık kayboldu.

Çünkü buğdaydan, peynire, patatesten, samana kadar her şeyi ithal eder duruma geldik

Yani gıda ürünlerinin çoğunu yurt dışından getiriyoruz.

Ayrıca kendimiz üretmediğimiz için kura da bağlı olarak bu ürünler daha pahalıya geliyor.

Kendi ürettiklerimiz ucuz mu?

Hayır değil.

Orta Anadolu’nun en iyi domates üreticilerinden olan Eskişehir’de, domatesin tarladan çıktıktan sonra 4 kat daha pahalıya satıldığı haberi yerel gazetelerimizde yayınlandı.

Tarladan 1 liraya çıkan domates, soframıza 4-5 liraya geliyor.

 

***

İktidarın üreticiye destek olmadığı her fırsatta söyleniyor, görülüyor da.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi uzunca bir süredir Eskişehirli üreticileri destek olmaya çalışıyor.

Tohum dağıtıyor, fide, fidan veriyor.

Önceki gün de, ekonomik olarak zor günlerden geçen üreticilere Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ayı Büyükşehir Belediyesi Meclisinden aldığı yetki ile 4 ilçe belediyesiyle tarım alanlarının kullanılması için protokol imzaladı. Protokol töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, üreticilerin artan maliyetler nedeniyle zor günlerden geçtiğini ifade ederek yerel yönetimler olarak üreticilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Birçok farklı proje ile üreticilere destek olan Büyükşehir Belediyesi, bu proje ile de Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi ve Alpu Belediyeleri ile imzaladığı protokollerle, tarıma elverişli Büyükşehir Belediyesi arazilerinin çiftçiler tarafından kullanılmasını sağlıyor. Protokolün amacının kırsal alanda hayvancılığın ve bitkisel üretimin desteklenmesi, ekimi yapılmayan Büyükşehir Belediyesi arazilerinin ekimi yapılarak bölge halkına destek olunmasının amaçlandığı bildirildi.

 

***

Öncelikle dört ilçede başlatılan bu uygulama olumlu bir karardır ve belediyeler ile bölge halkına da katkıda bulunacaktır.

Büyükerşen bu konuda şunları söylüyor.

“Üzülerek görüyoruz ki ülkemizde tarım hızla yok oluyor. Ekonomik olarak zor zamanlar geçiren çiftçilerimiz artık artan maliyetler sebebiyle üretimden gittikçe uzaklaşıyor. Üretim yapan birçok çiftçimiz ne yazık ki üretmekten vazgeçip farklı alanlara yönleniyor. Ekonomimizin her geçen gün kötüye gittiği bu günleri ancak üreticileri destekleyerek atlatabiliriz. Bu kapsamda biz de belediye olarak kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza bir desteği de kullanılmayan arazilerimizi onların kullanımına vererek sağlamak istedik. Yaklaşık 2 milyon metrekare alanın çiftçiler tarafından kullanılmasının yolunu açıyoruz. İmzalayacağımız protokolün çiftçimize bu zor dönemde can suyu olmasını diliyorum”

 
Etiketler: Büyükşehirin, olumlu, kararı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı