Yazı Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 13:04 Bu yazı 313 kez okundu
 
Dayakçı zabıta Antalya’ya yakışmadı!
Mustafa Kazım Aydın
 
 

Antalya’nın merkezi olan Muratpaşa ilçesinin en işlek caddelerinden 100. Yıl Bulvarı üzerinde 22 Temmuz Çarşamba günü zabıta şiddeti yaşandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nde görevli dört zabıta bir seyyar satıcıyı tartaklayıp duvara yaslayıp dövdü. Memurlardan biri hızını alamayıp bir de kafa geçirdi.

Olayı böyle anlatıyorum ama bire bir görgü tanığı değilim, bir vatandaşın çektiği görüntüden izledim.

İddiaya göre seyyar satıcı bir kadın zabıta memuruna sövüp saldırmış. Dört kişilik erkek zabıta ekibi de sürü kompleksiyle ‘‘Vay sen misin ablamız-bacımıza söven’’ diyerek, densizin haddini bildirmiş!

Seyyar satıcıya dayak, saat 19.00 sıralarında atılıyor. Kadın zabıta memuruna küfür ve saldırı hangi saatte oldu, gerçekten oldu mu, neden ve ne düzeyde oldu; küfür, saldırı, seyyar satıcı ile erkek memurların tartışması ve dayak olayı anlık mı gelişti; yoksa memurlar mahallenin bıçkınları olarak seyyar satıcıyı arayıp o saatte mi buldu da dövdü bilmiyorum. Haberlerde bu ayrıntılar yer almadı.

Dayağın kaydı var ama henüz bu iddianın kaydı, kanıtı yok.

Kaldı ki kaydı ve kanıtı olsa bile, bu yapılanı haklı kılmaz.

Yapılan ilkelliktir; gelişmemişliğin, o görevde eğitim ve psikolojik olarak yetersizliğin göstergesidir.

Yapılması gereken; saldırıya uğrayıp kendisine sövüldüğü iddia edilen kadın memurun veya yanında bulunanların hemen polis çağırması ve şikayetçi olunmasıydı.

Görüntüler ve sosyal medyadaki tepkiler üzerine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de bu yönde bir açıklama yaptı. Böcek, “Kadın zabıta memurumuza küfürlü ve fiziki saldırıda bulunan seyyar satıcıyı engellemek için dahi olsa zabıta memurlarımızın şiddet olayına karışmış olması kabul edilemez. Olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

Başkan Böcek’in açıklaması, klasik bir kamu otoritesinin sesi. Tepkileri yatıştırmak için yapılmış bir açıklama olacağı gibi, olay gerçekten soruşturuluyor da olabilir.

Gerçekten soruşturuluyor da olsa, dağ fare doğuracak, dövülen dövüldüğüyle kalacaktır. Maalesef ki güce tapmak ve güce kavuştuğumuz anda kendimizden zayıflara karşı ‘‘ali kıran baş kesen olmak’’ toplumsal hastalığımız.

Devletin zirvesinden en alt kademesine kadar, gücü yeten gücünün yettiğine haddini bildiriyor.

Antalya’nın kaldırımları işgal altında, bir büfe market veya restoran halini alıyor, halk plajları deniziyle birlikte parsellenmiş, bir müdahale yok. Ancak seyyar satıcı ve kaçak pazarcı kovalayan zabıta çok.

Adaletsizlik haliyle öfke ve isyana yol açıyor.

Antalya’nın ihtiyacı şiddet değil, şefkat ve adalet. Bunu sağlamanın yolu, ciddi bir öfke kontrolü ve farkındalık eğitimi ile adil denetimden geçiyor.

Belediyeniz şeffaf, günleriniz aydınlık olsun.  


Dayakçı zabıta Antalya’ya yakışmadı!Bir güzel ifadesini aldılar.Aşkla kafayı çaktılar.

 
Etiketler: Dayakçı, zabıta, Antalya’ya, yakışmadı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı