Yazı Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 21:59 Bu yazı 417 kez okundu
 
Hibe Nedir? Nasıl alınır?
Burak Öztürk
adminSB1
 
 

Geliştirilen fikirlerin, projeye dönüşmesine  finansman sağlamak için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarının sağladığı geri ödemesi olmayan desteklere fon, bir diğer adıyla hibe denir. Hibe programları üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, şirketler ve hatta bazen kişiler veya gruplar yani toplumun her kesiminden kişilerin erişimine açıktır.

Hibe programlarının temel amacı kalkınmayı, aktif vatandaşlığı, üretimi, ve toplumsal faydayı gözeterek sürdürülebilir bir katkı oluşturmaktır.

Yayınlanan hibelerin kullanımı bir çerçeve ile belirlenir. Bu çerçeve kendi içerisinde öncelikli alanlara ve hedef gruplara ayrılır. Bu silsile yayınlanan hibenin maksimum fayda oluşturması açsından önemlidir. Bu hibeler mikro düzeyden makro seviyelerdeki rakamlara ulaşır. Hibe ve programları genelde faydalanıcının tek başına yapacağı işleri değil kamu özel sektör Sivil toplum kuruluşları gibi çok ortaklı yapıların oluşturacağı işleri desteklemektedir.

Ülkemizde hibe denildiği zaman ilk akla gelen   Avrupa Birliği Programlarıdır. Türkiye her ne kadar birliğe üye olmasa bile aday ülke statüsü ile belirli hibe programlarından faydalanabilmektedir. Ab hibelerinin yanı sıra bölgeler arası eşitsizliği kalkınma odağında ortadan kaldırmak için Türkiye’de Kalkınma Ajansları kurulmuştur. Bu ajanslar kurulduğu bölgenin öncelikleri ve ihtiyaçları üzerinden kısa ve uzun süreli hibe programları oluşturmaktadır.

Ulusal ve uluslararası birçok kurum ve kuruluş dönemsel olarak toplumsal, ekonomik önceliklere bağlı hibe programı duyuruları yapmaktadır. Duyurulan hibe programları hibeyi duyuran kurum tarafından başvuru rehberi, yönetmelik, uygulama esasları gibi projeyi hazırlayan kişi ve kurumlara yön gösteren belgelerle birlikte yayımlanır. Böylece, hibe başvurusunu yapacağınız kurum ya da kuruluş, başvuru tarihlerini ve belgeleri bu rehberde ve diğer belgelerde size iletir. Her hibe programının rehberi aynı değildir, bu nedenle hibe başvuru rehberi dikkatle incelenmeli ve yönlendirmelere göre proje hazırlanmalıdır. Uluslararası hibe programlarında genelde hibe başvurusu İngilizce olarak yapılmaktadır. Bu konuda dil bariyeri profesyonel destek alınarak ortadan kaldırılmalıdır.

Hibe başvurusu yapılabilecek başlıklar çok geniştir. Bu başlıkları genel bir çerçeveye alacak olursak;

 • İnsan Hakları genelinde hak temelli projeler,
 • Kalkınma ve Kırsal Kalkınma Projeleri,
 • Gençlik Projeleri
 • Kadın Projeleri,
 • Çevre Projeleri
 • İstihdamın arttırılması,
 • Dezavantajlı grupların sorunlarına yönelik projeler
 • Teknolojik olanakların arttırılması, yenilikçi fikirlerin geliştirilmesi
 • KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler
 • Kurumsal Kapasitenin arttırılması
 • Yerel yönetimlerin faaliyetlerinin geliştirilmesi
 • Üniversitelerde teknolojik, bilimsel çalışmaların arttırılması gibi konulardan yola çıkarak sektörel ,toplumsal sorunlara, ihtiyaçlara yönelik çok çeşitli konularda hibe destekleri sağlanmaktadır.

Hibe programlarının yıl içinde duyurulmasına ilişkin önceden belirli tarihler bulunmamaktadır. Bu nedenle, hibe başvuruları için ulusal, uluslararası kurum ve kuruluşları düzenli takip etmeniz gerekir.

Not : Bu web sitelerinden  www.abilan.com , www.stgm.org.tr , www.cfcu.gov.tr , www.ua.gov.tr çeşitli hibe programlarının bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 
Etiketler: Hibe, Nedir?, Nasıl, alınır?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı