Yazı Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 17:37 Bu yazı 33 kez okundu
 
Milli ve yerli raylı sistemler merkezi
Bülent Özyazıcı
 
 

Eskişehir 100 yılı aşkın süredir demiryollarının kavşağı olarak hizmet verir.

Bu süreç kurulan cer atölyeleri ile başlayıp günümüzün ağır sanayi kuruluşu Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş “TÜLOMSAŞ”a kadar gelmiştir.

Son yapılan düzenleme ile Eskişehir’deki Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi (TÜLOMSAŞ), Sivas’taki Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi TÜDEMSAŞ ve Sakarya’daki Türkiye Vagon Sanayi (TÜVASAŞ) birleştirilerek Merkezi Ankara’da olan Türkiye Raylı Sitem Araçları Sanayi Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) haline dönüştürüldü.

 

***

TÜLOMSAŞ tarihi boyunca ülkenin çeken ve çekilen demiryolu araçlarını üretmiş.

En önemli çalışma konusu lokomotiflerin ve yük vagonlarının üretilmesidir.

Son zamanlarda gündemde olan yerli ve milli hızlı trenin üretilmesi için de en önemli kuruluşlar arasında bulunmaktadır.

Ülkenin hemen hemen ilk ağır sanayi kuruluşlarından olan bu tesis önümüzdeki süreçte önemli işlevler görmeye de hazırlanmaktadır.

Haziran ayı içinde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin sanayicilerle bir araya geldi. Eskişehir Sanayi Odası’nda (ESO) gerçekleştirilen toplantıda Eskişehir sanayisi için önemli konular mercek altına alındı.

Konuların en önemlisi de Eskişehir’in demiryolu aracılığıyla limana bağlanmasıydı.

Bu konu Eskişehir’in yıllardır gerçekleşmeyen hayalidir.

Sanayici’nin yıllarca üzerinde durduğu Eskişehir-İstanbul karayolunun iyileştirilmesi ve Fuar alanı konusu çözümlendi.

Umuyoruz şimdi sıra limana bağlanmadadır.

 

***

Geçmiş Sanayi Odası yönetimlerinin de önemle üzerinde durduğu bu konu Bakan Yardımcısı ve TSE Başkanının ziyaretinde de gündeme geldi.

Değerlendirmelerin de raylı sistemlerin Eskişehir’deki öneminden söz eden Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “2,5 miyar dolar ihracatın tamamını karayolu ile yapıyoruz. Eskişehir raylı sistemlerin kavşak noktası. Limanlara demiryolu ile bağlanmak ve ihracatımızı buradan yapmayı talep ediyoruz. Bu Eskişehir’de yeni yatırımların artması konusunda çok önemli. Milli ve yerli raylı sistemlerin merkezini Eskişehir’de yapmak gibi bir fikrimiz var. Eskişehir’de bu kabiliyetin olduğuna fazlası ile inanıyoruz” dedi.

 

***

Yüz yılı aşkın süre önce Demiryolu’nun önemli merkezi olma yolunda ilk adımları atılan, günümüzde ise gerçekten de demiryollarının kavşağı haline gelen Eskişehir’in demiryolu ile neredeyse burnunun dibinde olan limana bağlanamaması hayret edilecek bir konudur.

Belki bunu Eskişehir ile Bursa arasındaki coğrafi konum engellemiş olabilir ama günümüz teknolojisinde artık böyle bir şey söz konusu değil.

Bu nedenle de işin olur yanı var.

 

***

Eskişehir’in bunun için alt yapısı da hazır durumda zaten.

Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin bu konudaki görüşleri de olumlu.

 “Eskişehir Bakanlığımız için özel yeri olan bir şehrimiz. Bizim çok yakın gözetimimiz altında olan bir şehrimiz. Sanayi alanında değerli kurumlarımız var. Eskişehir özelinde Bakanlığımızda yaptığımız toplantılarda gemi motorlarını Eskişehir’de yapabiliriz dedik. Bunu yapabilecek alt yapımız var, TEİ ve TÜLOMSAŞ’ımız var. Yapılacak olan yük gemilerinin yerlileştirilmesi için ilk aklımıza gelen şehir Eskişehir oldu bu konuda. Eskişehir’imiz uçak ve seramik alanında da büyük bir yer tutuyor. Otomotive baktığımızda yan sanayinin gelişmesi gerekiyor. TOGG projemizi canlandırıyoruz. Altyapısı ile şimdi Gemlik’te askeriyenin 1 milyon metre karelik bir alanını ayırdık. Yakında orada bir temel atmamız olacak. Ama burada ciddi bir yan sanayiye ihtiyaç olacak. Bu konuda Eskişehir buna oldukça müsait.”

 

 
Etiketler: Milli, ve, yerli, raylı, , sistemler, merkezi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı