Yazı Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 14:43 Bu yazı 261 kez okundu
 
Proje ne değildir
Burak Öztürk
adminSB1
 
 

Geçmişten günümüze hepimizin farklı farklı alanlarda duyduğu bir kelimedir ‘’PROJE’’. 2000’li yılların başlarında Sosyal Projelerin gündeme gelmesi ile birlikte ‘’PROJECİLİK’’ kavramı da hayatımızdaki yerini almaya başladı. STK kültürünün hemşehri ve yardımlaşma derneklerini geride bırakmasıyla hibe güdümlü, sosyal projeler sahnedeki yerlerini almaya başladı.

 

Proje nedir sorusunu cevaplamadan önce proje ne değildir ile başlamak istiyorum.

  • HER FİKİR PROJE DEĞİLDİR. Fikirler sahipleri için değerli ve önemli şeyler olsa bile ne yazık ki her fikir proje değildir. Bir fikrin proje olabilmesi için ölçülebilir olması, genelden özele bir sorunu ele alması ve bu soruna çözüm oluşturması gerekmektedir. Soruna sunduğu çözümün mümkün olduğunca çok yönlü ve etkilerinin sürdürebilir olması olmazsa olmazdır.
  •  PROJE DÖNGÜSÜ DEĞİL, PROJE SPİRALİ.  Proje literatüründe kullanılan bir kelimedir proje döngüsü. "DÖNGÜ" kelimesi şekilsel olarak, başlangıç noktasından bitiş noktasına tamamlanan dairesel bir harekettir. Yani eylemlilik sonunda yine başlangıç noktasına gelirsiniz. Bu noktadan bakacak olursak yaptığımız projenin bizi başlangıç noktasına götürmemesi gerekir. Aksi halde proje başarıya ulaşmamış demektir.  Fakat SPİRAL sonsuz bir eylemliliğe sahiptir. Başlangıç noktasından sonra devam eden her hareket bizi başka bir noktaya taşır ve böylece bir soruna birden fazla proje alanı açılmış olur.
  • GELİR MODELİ DEĞİLDİR. Ülkemizde yanlış anlaşılan bir konuda proje başvurusu yapılan hibelerin sadece hibeyi (parayı)almak için yapılıyor olmasıdır. Hibeyi aldık işimiz bitti mantığı ülkemizi hem bir proje çöplüğüne hem de hibe veren kurum ve kuruluşlar nazarında kırmızı listeye aldırmıştır.

Herhangi bir projenin ne olmadığını tanımladıktan sonra proje nedir sorusuna cevap vermeye çalışalım.

 

PROJE NEDİR?

Belirli bir yerde, belirli bir süre içerisinde, belirli bir bütçe ile net olarak tanımlanan amaçların gerçekleştirilmesine yönelik planlanan faaliyetler bütünüdür.

Bir başka tanımı ile proje, kendine özgü bir ürün veya hizmetle sonuçlanan, belli bir başlangıç ve bitiş noktası olan çok sayıda birbiriyle ilişkili faaliyetler bütünüdür.

Projeler farklı biçimlerle ile karşımıza çıkabilir. Her proje aynı şekilde ve benzer konulara hizmet etmek zorunda değildir. Proje türlerine ve biçimlerine örnek olması açısından aşağıdaki tabloyu sizler ile paylaşıyorum.

Farklı alanlarda, farklı konularda, farklı hedef kitleleri olsa da bütün projeler bir sorun ve bu soruna yönelik çözüm yollarını kapsamaktadır. Bir sonraki yazıda bir fikrin projeye dönüşme yolundaki süreçlerinden bahsedeceğiz.

 

 

 
Etiketler: Proje, ne, değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı