Yazı Detayı
21 Haziran 2020 - Pazar 11:30 Bu yazı 86 kez okundu
 
Ulaşımı, iletişimi, kaldırımı olmayan şehirde turizm olmaz
Mustafa Kazım Aydın
 
 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Turizm Platformu'ndaki konuşmasını dinledim. Toplantıya, televizyonda gezinirken tesadüfen rastladığım için önceki konuşmacılar neler söyledi  bilmiyorum. Başkan İmamoğlu kürsüden gençlik dinanizmini, hizmet heyecanını yansıtarak güzel şeyler söyledi. 
O konuşurken ben de bu kentteki hayatımı ve kesitlerini; gördüğüm Batı şehirlerindeki izlenimlerimi düşündüm. Şu cümle dilimden döküldü:
Ulaşımı, iletişimi, kaldırımı olmayan şehirde turizm olmaz... Olsa da kendi dinamiğinin üstünde  olmaz...
Bu yargı çok bilmişlik ifadesi olarak algılanabilir, amacım karınca kararınca deneyim ve düşüncemi paylaşmak...
İstanbul'da 38 yıl kesintisiz yaşadım, hala bir ayağım burada ve 1977'den beriki sürecin içindeyim.
Beş yıldır turizm şehrimiz Antalya'da yaşıyorum, turizmcilerle görüşüp konuşuyoruz.
Lizbon'dan Barselona'ya, Budapeşte'den Prag'a, Varşova'dan Amsterdam'a çok sayıda şehri, sırtımda çanta, elimde harita ile sokak sokak gezdim.
İki haftadır İstanbul'dayım. AKP yönetimi döneminde, Büyükşehir'e bağlı caddeleri perişanlığa zorlanan Bakırköy ve Kadıköy ilçelerini teftiş eder gibi özellikle turladım...
O zaman iki kelam edebilirim etmeliyim, diye düşündüm...
Başkan İmamoğlu konuşmasında, tarihi yarımadadan Mimar Sinan eserleri ve Mağlova Kemeri'ne, Beylikdüzü'nde ortaya çıkarılan antik limandan Büyükçekmece Limanı'na kadar örnek turizm varlıklarından söz etti; İstanbul için "Her yeri, her yanı turizme mevzu bir şehir" dedi.
Çok doğru; iki yakasının iki kıta olması bile başlı başına "turizme mevzu" ama yetmiyor!..
Gelelim nedenlerine...
- Şehiriçi ulaşım yetersiz ve kalitesiz: Kadıköy'de balık rakı keyfi yaptım, saat 22.00'den sonra canlı caz dinledim. O2.30'da Kadıköy Meydanı'na indim, karşıya ulaşım için sadece dolmuş var, Taksim'e kadar. 
Yukarıda söz ettiğim tüm Batı şehirlerinde böyle bir sorun yaşamadım; hepsinde şehri dolaşan gece otobüsleriyle hizmet veriliyor.
Başkan İmamoğlu'nun örnek olarak sözünü ettiği eserlerden birine gitmeye kalkıştığınız zaman, bir gün harcayacak, akşam bitkin halde yatağa serileceksiniz. Çünkü ulaşım ağımız yetersiz, trafiğimiz berbat, planlamada turizm konusu varlıklara erişim hiç gözetilmemiş. 
Bunu Viyana'nın doğu ucundaki kulede kahve yudumlayıp yarım saatte batı ucundaki saraya ulaşmış biri olarak yazıyorum.
Havalimanı-şehir ulaşımlarımızdaki sorunları geçiyorum...
- İletişim önemli ve biz gerideyiz: Tüm batı şehirlerinde,  çok kaliteli ve her noktası olmasa da ücretsiz Wi-Fi sağlanıyor. Trenden otobüse tüm toplu taşıma araçlarında, yeme içme ve eğlence mekanlarında yine öyle. İstanbul'un çok az noktasında belediyeden Wi-Fi hizmeti verildiğini gördüm, iki gün uğraştım bağlanamadım. Antalya'da hiç yok.
- Kaldırım fakiriyiz: Bir şehirde turizm için şehrin yayalaştırılması lazım. Yayalaştırma için de düzenli, güvenli toplu taşıma ağı ve kaldırım... Maalesef, bırakınız sokakları, iki metrelik kaldırımı olan caddelerimizin sayısı bile sınırlı. Olan kaldırımlar da işgal altında ve yürümek cambazlık istiyor.
Başkan İmamoğlu, tüm belediye çalışanlarına turizm eğitimi verileceğini de söyledi. Aslında sadece belediye çalışanlarının değil, İstanbul, Antalya başta olmak üzere tüm ahalinin eğitime ihtiyacı var. Çarşı esnafından şoförüne, herhangi bir görevlisinden görevsizine verilmesi gereken bir eğitim; Çağdaşlık eğitimi. Çağdaş insan farkında olur, koruyup gözetir, herkes için iyiyi ve iyiliği ister. Çağdaşlık özümsenince gerisi kendiliğinden gelir...
Belediyeniz şeffaf, günleriniz aydınlık olsun!...

 
Etiketler: Ulaşımı,, iletişimi,, kaldırımı, olmayan, şehirde, turizm, olmaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı